Atostogauti Joniškyje
Joniškio kraštas – įkvepiančių, neaprėpiamų lygumų kraštas
Aplankyk www.visitjoniskis.lt
Aktyviam poilsiui ir laisvalaikiui
Įkvėpk Žiemgalos horizonto
ŽAGARĖS OZAS IR ŽAGARĖS II PILIAKALNIS (ŽVELGAIČIO KALNAS)
Žagarės ozas – ilgas, siauras kalvagūbris, praslinkusių ledynų suformuotas iš smėlio ir žvyro. Tai viena NATURA 2000 teritorijų, esančių Žagarės regioniniame parke, todėl keliaujant šiuo maršrutu galima pasigrožėti nuostabia gamta, stebėti paukščius, gyvūnus ar vabzdžius, pastovyklauti.
Žagarės ozo 3,6 km pažintinis takas supažindins lankytojus su gamtinėmis vertybėmis. Jame įrengtos pavėsinės, apžvalgos bokštai, informaciniai stendai, laužavietės, krepšinio aikštelė, paplūdimio tinklinio aikštelės, automobilių stovėjimo aikštelės, lauko tualetai, persirengimo kabinos ir kt.
Viena iš Žagarės ozo tako pažintinių stotelių – Žagarės II piliakalnis, vietos žmonių vadinamas Žvelgaičio kalnu. Pasak vietos žmonių padavimų, ant piliakalnio stovėjo legendinio XIII a. lietuvių kunigaikščio Žvelgaičio pilis. Istorijos šaltiniai byloja, kad čia gyvenę žiemgaliai už svetimų žemių puldinėjimą, lietuvių kunigaikštį Žvelgaitį nukirsdinę... Archeologų duomenimis, šioje vietoje XIII–XV a. galėjo būti Rygos arkivyskupo, o vėliau Livonijos ordino medinė pilis. XVI–XVIII a. piliakalnyje buvo įsikūrusi Senosios Žagarės dvaro sodyba, priklausiusi Syrevičiams ir Umiastauskiams.
Sustabdyk laiko tėkmę
VANDENS PRAMOGOS ŽAGARĖJE
Pasigrožėti Žagarės ozo panoramomis šiltuoju sezonu galima ir plaukiojant Žvelgaičio tvenkinyje. Čia nuomojamos irklentės (SUP), baidarės, kanojos, valtys, vandens dviračiai, o mėgstantys karštą garą galės išsiperti plaukiojančioje pirtelėje.
Keliauk į save
2 DIENŲ MARŠUTAS ŽAGARĖ – BUIVYDŽIAI – GATAUČIAI
Pažinti Joniškio kraštą galima ir keliaujant pėsčiomis. 2 dienų turistinis-kultūrinis maršrutas nuo Žagarės iki Gataučių leis pajusti besikeičiantį kraštovaizdį, pasinerti į neaprėpiamus laukų tolius, susipažinti su krašto istorija ir kultūra. Visas maršrutas kruopčiai suplanuotas ir pažymėtas, todėl tau nereikės žiūrėti į žemėlapį ar telefoną.
500 km ilgio lietuviškasis Camino Lituano kelias priklauso tarptautiniam Šv. Jokūbo kelių tinklui ‒ juo galima keliauti per visą Europą iki Santjago de Kompostelos katedros Ispanijoje. Žagarėje Camino Lituano jungiasi su Camino Latvia, pietuose įsilieja į lenkiškąjį Camino Polaco.
Užsimiršk gamtoje
Išties žiemgališkas, unikalus, žmogaus nepaliestas gamtos kampelis Žagarės regioniniame parke – Mūšos tyrelio pelkė. Mūšos tyrelio pažintinis takas, atidarytas 2015 m., yra ilgiausias žinomas pelkėse įrengtas lentų takas, įtrauktas į Lietuvos rekordų knygą. Jo ilgis 5775,87 m. Takas įrengtas išskirtinėje vertingoje gamtinėje teritorijoje – Mūšos tyrelio telmologiniame draustinyje. Šis išskirtinis Šiaurės Lietuvos gamtinis kompleksas susideda iš kelių tipų pelkių, durpynų ir šlapių miškų. Pelke teka Mūšos ir Juodupio upės, telkšo natūralus Miknaičių ežeras ir daug mažų ežerėlių. Draustinis įtrauktas į NATURA 2000 tinklo teritorijų sąrašą. Mūšos tyrelio pažintinį taką galima lankyti ir savarankiškai, be Žagarės regioninio parko direkcijos darbuotojų palydos. Tačiau vertėtų neužmiršti: čia nerūkoma!
Pajusk pelkės mitą
MŪŠOS TYRELIO PELKĖS LAUMĖ
Mūšos tyrelio pažintiniame take galima sutikti vieną seniausių baltų mitologijos būtybių – Laumę, sukaupusią gausų išminties kraitį. Jame – pasakojimai apie pelkės formavimąsi, augmeniją, gyvūniją, pelkės mi-tologiją ir legendas. Mūšos tyrelio Laumė jus noriai įsileis į savo ramybės oazę – Laumės sodybą prie Mūšos tyrelio. Aprodžiusi savo buitį, būtinai pasiūlys jėgas išbandyti įvairiose dirbtuvėlėse, parodys išskirtines pelkės vietas, kuriose vyksta keisti, nepaaiškinami reiškiniai. O jei pavargsite, jūsų laukia poilsis Laumės klėtelėje.
Tik Joniškio krašte
Atrask prarastą Joniškį
JONIŠKIO SINAGOGŲ KOMPLEKSAS
Sinagogų kompleksą sudaro vasarinė „Baltoji“ ir žieminė „Raudonoji“ sinagogos. Restauruotos sinagogos tapo svarbiais miesto kultūriniais ir reprezentaciniais centrais. Raudonojoje sinagogoje atkurtas ir restauruotas unikalus interjeras – lubų puošyba, sienų tapyba, aron kodešas (hebr. – šventoji skrynia), kuriame būdavo saugomi Toros ritiniai. Sinagogoje įrengta ekspozicija „Joniškio krašto žydų istorija ir kultūra“, kuri reprezentuoja Joniškio žydų bendruomenės istoriją iki Antrojo pasaulinio karo. Baltojoje sinagogoje veikia ekspozicija, kurioje panaudojus modernias eksponavimo priemones, kūrybiškai perteikiama Joniškio istorinė raida, svarbiausieji miesto istorijos momentai.
Būk čempionu
JONIŠKIO KREPŠINIO MUZIEJUS
Krepšinis Lietuvoje vadinamas antrąja religija, tačiau vietos, kur šios sporto šakos gerbėjai, sportininkai ir visi besidomintys galėtų pamatyti žymiausius šalies krepšininkų laimėjimus, atributiką, istorines nuotraukas, ilgą laiką nebuvo, todėl 2009 m. Joniškyje duris atvėrė vienintelis Lietuvoje krepšinio muziejus. Čia įrengtas ir specialus kambarys 1937-ųjų metų Lietuvos krepšinio rinktinės pergalei II Europos krepšinio čempionate Rygoje (Latvija) pažymėti. Joniškis tada buvo pirma stotis, kur grįžtančią Lietuvos krepšininkų komandą gerbėjai, miesto valdžia sutiko su gėlėmis, pučiamųjų orkestro maršais, vaišėmis.
Prakalbink Žiemgalos istoriją
JONIŠKIO ISTORIJOS IR KULTŪROS MUZIEJUS
Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje lankytojų laukia ekspozicijos, pasakojančios apie Žiemgalos krašto istorijos, archeologijos, etninės kultūros ir tautodailės paveldą. Čia išvysite senosios Žiemgalos buities ir karybos reliktus, žiemgališkos aprangos rekonstrukcijas, sužinosite įdomiausius istorijos faktus nuo seniausių laikų iki šiandienos.
Pažink Žagarės paveldą
ŽAGARĖS REGIONINIO PARKO LANKYTOJŲ CENTRAS
Žagarės dvaro ansamblio rūmuose įsikūrusiame Žagarės lankytojų centre sužinosite viską apie žiemgališkos Žagarės ir jos apylinkių istorijos, gamtos paveldą ir jo puoselėjimą. Čia veikia gamtos mokykla, unikali ekspozicija „Dolomito slėpiniai“, Joniškio garbės piliečio, kraštotyrininko J. Kazlausko ekspozicija „Žagarės krašto istorija“, pristatomos įvairios parodos. Lankytojų centro ekspozicijos jums papasakos apie kelionę Žagarės laiko upe, medžioklę, Naujosios Žagarės dvarą, daugiau nei 200 metų kartu čia gyvenusias tautas, vietos amatus, Žagarės žirgus, regioninio parko gamtinius lobius, draustinius, Vyšnių festivalio tradiciją, unikalią žagariečių šnektą, taip pat apie žymias asmenybes – Tėvą Stanislovą, arkivyskupą Julijoną Steponavičių ir Barborą Žagarietę.
Išmok žiemgališko amato
GASČIŪNŲ TRADICINIŲ AMATŲ CENTRAS
Gasčiūnai – kaimas, apie kurį sukurtas dokumentinis filmas – išskirtinis šalies kampelis, kurį puoselėja ir garsina veikli bendruomenė. Gasčiūniečiams labai svarbus kultūros paveldas – ne veltui Gasčiūnai 2017 m. pelnė Lietuvos mažosios kultūros sostinės titulą. Moliniame ūkiniame pastate bendruomenė yra įkūrusi etnografinį muziejų, kuriame – per 2 tūkst. įvairių eksponatų, parodančių, kaip gyveno ir kuo žemę dirbo mūsų protėviai. Šis muziejus atviras visiems besidomintiems. Bendruomenė priima svečius ir savo įkurtame moderniame tradicinių amatų centre. Jame siūlomos edukacinės programos: molio dirbinių lipdymas ir tapymas, drožyba ir kt. Čia pagal senovinius močiučių receptus kepama duona, bandelės. Centro darbuotojai kviečia šito išmokti ir lankytojus. Tradicinių amatų centre vyksta daug etninių švenčių. Kasmet įkuriama Kalėdų Senelio rezidencija.
Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės gimtasis namas
Būtent Joniškyje, šiame name 1886 metais kovo 13 dieną, Elžbieta ir jos vyras Leonas Kymantai susilaukė dukters Sofijos, kuri vėliau tapo Lietuvos rašytoja, visuomenės veikėja, literatūros ir meno kritikė, dramaturgė, poetė, vertėja ir lietuvių genijaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio žmona ir jo mūza.
Iš atliktų Joniškio krašto kultūros paveldo tyrimų nustatyta, kad Joniškio Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų parapijai priklausantis buvęs vikariatas yra tas namas, kuriame gimė Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė (1886–1958). Šiame name gyveno jos dėdė, tuometinis Joniškio bažnyčios vikaras Vincentas Jarulaitis (1859–1939) ir jo sesers Elžbietos (1858–1937) bei Leono (1842–1919) Kymantų šeima.
Žiemgalos kultūros draugijos Joniškio skyrius 2019 m. įgyvendino projektą „Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės gimtasis namas – vieša ekspozicija“. Projekto įgyvendinimo metu Parapija atnaujino namo fasadą, atliko kitus būtinus tvarkybos darbus, o Draugija įrengė ekspoziciją. Surengtos dvi talkos su visuomene. Ekspozicija skirta aktualizuoti Joniškyje gimusios Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės atminimą.
Projektą iš dalies rėmė Lietuvos kultūros taryba. Diskutuojama apie galimybę įtraukti šį namą, kaip atminties objektą, į M. K. Čiurlionio kultūrinio kelio maršrutą. Daugiau informacijos rasite čia.
Adresas: Bažnyčios g. 3, Joniškis